INTERIÉR – SERVIS – PRODUKT
Mnozí z Vás se určitě diví tomu, že jsem zde neuvedl reklamu. Dobře tedy… Hnusný interiér, strašná obsluha a katastrofální jídlo na talíři. Jako říká se, že špatná reklama je taky reklama, ale v tomto případě Vám do podniku znova host už nepřijde.
Proto reklama je dle mého názoru až na čtvrtém místě. Budu se z dnešního článku snažit vysvětlit, proč jsou důležitější faktory, než je právě reklama.
1. Interiér

Jste v pozici hosta a víte, že se někde otevřel nový podnik. Samozřejmě neváháte a tento podnik ve svém volném čase navštívíte. Pokud bychom chtěli zacházet do úplných detailů, byl by důležitý i exteriér podniku. Zde se můžeme například bavit o kvalitně zpracovaném logu, které bude vhodně umístěno na fasádě podniku. Pokud se jedná o prosklený podnik s výhledem do ulice, je velmi důležité, aby skla byla vždy čistá. V neposlední řadě je mít již zmiňované logo nějakým způsobem nasvíceno na večerní čas.
Otevřeme poprvé dveře a vstoupíme dovnitř neznámého podniku

První, čeho si všimneme aniž bychom si to uvědomovali, jsou barvy. Můžete mít žluté, červené, zelené a nebo neutrální bílou barvu.

Od barev k osvětlení. To se v každém podniku liší. Někdo má rád retro osvětlení, takže se udělá osvětlení v podobě lana, které je zakončené žárovkou nebo můžete dokonce vidět různé měděné světelné konstrukce, které se většinou dávají do kaváren. V moderním podniku většinou spatříte led zabudované panely. Každé osvětlení je něčím zvláštní. Nejdůležitější je, aby to ladilo s interiérem podniku.
No a v neposlední řadě máme i nějaký bar, židle, stoly a různé typy dekorací.

Co se týče baru, tak u toho záleží v jakém typu podniku se nachází. Jiný bar bude v hospodě a jiný v cocktail baru nebo kavárně.
Všechny bary jsou ale stejné z hlediska pohledu hosta. Ten vidí bar pouze z jedné strany a právě tato strana by měla být perfektní. Bar může být obložený dřevem, cihličkami, bambusem… Opět by měl bar ladit se zbytkem interiéru. Dominantou baru u kavárny bude vystavený kávovar, který je srdcem podniku. U cocktail baru to bude několik nasvícených polic, kde budou stát lahve s alkoholem z celého světa. A hospodský bar? No určitě jste všichni někdy viděly vystavené trofeje například z hasičských soutěží.

Stoly a židle
U stolů a židlí bych se dlouho nezastavoval. Je to zase o typu daného podniku. V Londýně jsem mohl být u vzniku nové restaurace, která stála v přepočtu 180 milionů korun. V této restauraci bylo všechno na zakázku včetně židlí a stolů. Já osobně si říkám, že méně je někdy více. Mělo by to hlavně splňovat funkci, pro kterou to je určené. To znamená, že židle by měly být pohodlné a na stůl by se mělo vejít všechno, co se na něj v budoucnu bude dávat.

Pro mě osobně jsou dekorace nejdůležitější na celkovém interiéru. Na dekoracích zjistíte, jestli ten podnik má hlavu a patu. V neposlední řadě si dokážete představit, jak zde majitel při budování interiéru přemýšlel. Nejvíce typické dekorace jsou v podobě květin a různých obrazů s různou tématikou. Velmi často se v dnešní době setkáváme i s malbou na zdi. Správně zvolená dekorace utkví hostům v paměti. Ve světě jsem navštívil hodně podniků z různými dekoracemi. Co se mi nejvíce líbilo byly keramické pozlacené kočky, kterých bylo na policích vyskládáno cca 250 kusů. Další dekorace byla například mapa světa z kávových zrn nebo dekorace v podobě židlí, které byly přidělané na zdi v jedné londýnské kavárně – kavárna se jmenovala Chairs coffee. Pokud to situace dovoluje, tak by dekorace mohla korespondovat s názvem podniku.
Abych ukončil zdlouhavé povídání o interiéru, tak bych chtěl říct poslední věc.
„Interiér je důležitý v tom, že nás dokáže odlišit od ostatních konkurenčních podniků. „
2. Servis

Druhá věc, na kterou narazíte při vstupu do podniku je servis. Servisem mám na mysli lidský faktor. Servis je souhrn činností, které jsou tvořeny zaměstnanci daného podniku. Může se zde jednat o doormana, obsluhu restaurace, manažera až po kuchaře. Všichni jmenovaní, nám přináší nějaký servis. Doorman je většinou známý z hotelů nebo lepších retaurací. Je to člověk, který Vás jako první pozdraví u vstupu do podniku a následně Vám otevírá dveře. Následně máme obsluhu, která se o Vás stará v průběhu Vaší návštěvy. A v neposlední řadě jsou zde kuchaři, kteří se starají o to, aby jste dostali vynikající pokrm s tou nejvyšší kvalitou.
Jak je již zmíněno výše, servisem se myslí souhrn činností, které jsou vykonávány lidským faktorem tedy lidmi.
Servis je nejdůležitější ze všech zmiňovaných faktorů !!!
Uvedu jednoduché příklady
1) Přijdete do luxusní restaurace, kde u vstupu bude zmiňovaný doorman, který Vám otevře dveře, ale už Vás nepozdraví. Už z této situace si řeknete, že je něco špatně a při vstupu do restaurace se nebudete cítit nejlépe.

2) Obsluha přinese menu na stůl, za pár minut přijde objednat stůl. Následně stůl objedná, přinese pití, jídlo. V průběhu Vaší návštěvy, je někde v koutě a hraje si na telefonu a baví se s kolegy o tom, co budou dělat o zítřejším volnu. Hosté mávají peněženkou, že chtějí platit. Obsluha s otráveným výrazem přinese účet, inkasuje platbu a odchází….

3) V kuchyni připálí kuchař trošku steak, zeptá se šéfkuchaře, zda je to v pohodě. „Jasně, otoč ho, ať to připálený není vidět.“

Tak do takového podniku, bych já osobně určitě nezavítal !!!
Určitě si dokážete představit, jak by to mělo správně vypadat. Práce obsluhy je pouze o tom mít dobrou empatii a být dobrý psycholog. Zažil jsem v odborných diskuzích, že číšník/servírka by měli být dobří herci. Já osobně jsem tyto herce zažil a většinou to byli pitomci. Takže proto říkám empatie a psychologie.
Zrovna včera se mi stalo, že jedna slečna mi brečela v restauraci. Slušně jsem se jí zeptal, zda jí mohu přinést kapesníček a ona odpověděla, že ano. Byla to kravina, ale ten člověk mi nebyl lhostejný.

Řeknu Vám ještě jednu perličku z mého pracovního života. Mnozí ví, že jsem pracoval u Gordona Ramsayho v několika z jeho restaurací v Londýně.

Ve všech jeho restauracích si dělaly rezervace VIP hosté včetně Gordona.

Před obědem a večeří máte pracovní porady, kde se prezentuje menu, říká se, co bylo špatně a dobře při obědech apod. Nicméně co chci hlavně říct, že se upozorňuje na VIP hosty, kteří přijdou například na večeři do restaurace. Jednoho večera, ke mně přiběhl manažer, zda je čistý podšálek na kávu, lžička atd. Připravoval jsem kávu pro Ramsayho a čaj pro jeho manželku. Byl jsem dost „nasraný“ protože já vždy přistupuji ke všem hostům stejně. Je mi jedno, jestli připravuji cocktail nebo kafe pro královnu, Gordona nebo pro člověka z ulice. Ke všem jsem vždy přistupoval a budu nadále přistupovat stejně. Bohužel zde v těchto lepších restauracích to vidí jinak… Dle mého názoru je to kvůli tomu, že pokud by se něco „podělalo“ tak by to celebrita mohla hodit na sociální síť a mohl by z toho být pěkný průser.
3. Produkt
V dnešní době internetu bych řekl, že produkt je pro firmu nástroj reklamy. Zase mluvím, jako bych byl někde ve škole…
Čím jsou typičtí lidé v ČR? No samozřejmě vychloubáním se a ukazováním, že se máme dobře.

Proto je pro nás produkt velmi důležitým faktorem. Pokud budete mít krásně nazdobené lívanečky s lesním ovocem, na kterých bude jako ozdoba nějaké jedlá kytka, tak máte vyhráno. Založte si instagram a pak už se lidé pohrnou sami. Samozřejmě jsem to napsal trošku zjednodušeně, ale opravdu to tak funguje. Důležité samozřejmě je, aby to bylo krásné na fotce, ale i ve skutečnosti. V dnešním světě různých filtrů si můžete zkrášlit fotografii tak, že ve skutečnosti vypadá úplně jinak. Musí to být zkrátka hezké na pohled, protože člověk jí očima. Když je to hezké, tak to musí perfektně chutnat. Pokud lívanečky splňují tyto dvě kritéria, tak máte vyhráno.

U produktu jsem vysvětlil, jak se chová společně s reklamou. Nicméně je důležité si říct, že zde máme i ústní reklamu, která byla, je a stále bude nejdůležitější reklamou na planetě. Pokud řeknu kamarádovi, hele byl jsem v restauraci XYZ dal jsem si tam pivo z tanku, které bylo perfektní, dal jsem si jich tam deset, protože to bylo fakt perfektní, k tomu jsem si dal vepřová žebra na medu, k žebrům jsem dostal čerstvý chleba, který zrovna dopekli a samozřejmě nechyběl čerstvý křen, který byl opravdu jako křen… Do toho kamarádovi ukážete fotky z návštěvy této restaurace a on si řekne wow, to je tedy něco… No a za tři dny má kamarád volno a vydá se právě do této restaurace, protože jde s kamarády na pivo.

Závěr
Interiér a produkt nám může dělat určitou formu reklamy. Pokud bude krásný interiér, hosté si tento prostor budou fotit a budou ho určitě sdílet na různých sociálních sítích. Protože, jak jsem již zmiňoval, všichni se rádi chlubíme a sdílíme všechno, co se nám líbí.

To samé platí u produktu, který jsem detailně vysvětlil u příkladu s lívanečky s lesním ovocem.
Co je však nejdůležitější u interiéru, servisu a produktu?
Je to velikost podniku. Teď si říkáte, že to možná nechápete…Chci jen říct, že nemůžete mít restauraci o 100 místech a v ní mít pouze tři lidi na obsluhu. Moje máma s tátou mě vždy učili jednu věc a to, že na začátku podnikání, při otevření prvního podniku je dobré mít takový podnik, který si dokážete „oběhat“ sami nebo s pomocí rodiny. Oběhat sami mám na mysli to, že Vám onemocní nebo jen tak odejdou zaměstnanci. I toto se v dnešní době stává, a proto pokud chcete zůstat se servisem a produktem na stejném levelu, jako na začátku, musíte to dokázat sami s rodinou. Proto není dobré na začátku se hnát do velkých podniků, když na to nemáte dostatečný počet KVALITNÍHO personálu.