This post is also available in:
English (Angličtina)
Kavárna s automatickou pražičkou kávy se nachází u známého mostu London Bridge.

Když jsem vstoupil do kavárny, tak byl slyšet divný zvuk. Koukal jsem, odkud to jde a šlo to z automatické pražičky kávy, kterou má tato kavárna teprve měsíc. Jedná se o plně automatický systém pražení kávy. V levé části jsou násypky se zelenou kávou – uprostřed je pražička a v levé části jsou umístěné násypky, do kterých padá upražená káva. V kavárně jsem se rozhlížel a náhle ke mně přistoupila slečna, která obsluhovala zákazníky a zároveň připravovala kávu. Zeptala se mě, zda je vše OK. Řekl jsem jí, že ano. Dali jsme se do řeči a já jí řekl, že jsem nikdy neviděl tento systém pražení kávy. Jak jsem již výše napsal, kavárna má tento systém teprve měsíc a je dovezen z USA. V řeči mi slečna řekla, že systém je jednoduchý. Máme několik druhů zelené kávy, které pražíme v automatické pražičce. Pražička si sama nadávkuje množství zelené kávy. Po procesu pražení putuje upražená káva trubkami do násypek s již upraženou kávou.

Pražička kávy + násypky s kávou

Kavárna je velmi čistá a má příjemnou obsluhu, která pozdraví, poradí s výběrem kávy apod.

Rád bych napsal, že se mi z počátku tento nápad zamlouval. Z hlediska marketingu je to super. Pražička praží, lidé si to natáčí, fotí, dávají na instagram a facebook…. Nicméně jsem zjistil, že systém je plně automatický. Co to znamená? Za barem stojí „barista“ ten zmáčkne tlačítko – espresso, dál navolí například z Brazílie. Pražička pošle kávu pomocí trubek do kávovaru – ten si kávu sám umele, napěchuje a následně probíhá extrakce espressa.

V této kavárně jsem si dal dvojité espresso, které vyšlo na 140 Kč. Kvalita kávy nebyla špatná, až jsem se divil, že to může být tak dobré.

Co mě na tom všem mrzí je, že za pár let nebudou potřeba baristi, barmani, kuchaři, číšníci…. V této kavárně jsem se přesvědčil, že to spěje k automatizaci i v gastronomickém průmyslu.

Kavárnu s pražírnou uvnitř podniku vřele doporučuji navštívit i přes vyšší ceny.