Roasting Plant Coffee

This post is also available in: English (Angličtina)

Kavárna s automatickou pražičkou kávy se nachází u známého mostu London Bridge.

Pražička kávy
Pražička kávy

Když jsem vstoupil do kavárny, tak byl slyšet divný zvuk. Koukal jsem, odkud to jde a šlo to z automatické pražičky kávy, kterou má tato kavárna teprve měsíc. Jedná se o plně automatický systém pražení kávy. V levé části jsou násypky se zelenou kávou – uprostřed je pražička a v levé části jsou umístěné násypky, do kterých padá upražená káva. V kavárně jsem se rozhlížel a náhle ke mně přistoupila slečna, která obsluhovala zákazníky a zároveň připravovala kávu. Zeptala se mě, zda je vše OK. Řekl jsem jí, že ano. Dali jsme se do řeči a já jí řekl, že jsem nikdy neviděl tento systém pražení kávy.  Jak jsem již výše napsal, kavárna má tento systém teprve měsíc a je dovezen z USA. V řeči mi slečna řekla, že systém je jednoduchý. Máme několik druhů zelené kávy, které pražíme v automatické pražičce. Pražička si sama nadávkuje množství zelené kávy. Po procesu pražení putuje upražená káva trubkami do násypek s již upraženou kávou.  

Pražička kávy + násypky s kávou

Pražička kávy + násypky s kávou
Násypky s upraženou kávou
Násypky s upraženou kávou

Kavárna je velmi čistá a má příjemnou obsluhu, která pozdraví, poradí s výběrem kávy apod.

Sladké pečivo
Sladké pečivo

Rád bych napsal, že se mi z počátku tento nápad zamlouval. Z hlediska marketingu je to super. Pražička praží, lidé si to natáčí, fotí, dávají na instagram a facebook…. Nicméně jsem zjistil, že systém je plně automatický. Co to znamená? Za barem stojí „barista“ ten zmáčkne tlačítko – espresso, dál navolí například z Brazílie. Pražička pošle kávu pomocí trubek do kávovaru – ten si kávu sám umele, napěchuje a následně probíhá extrakce espressa.

Automatický kávovar
Automatický kávovar

V této kavárně jsem si dal dvojité espresso, které vyšlo na 140 Kč. Kvalita kávy nebyla špatná, až jsem se divil, že to může být tak dobré.

Espresso - Kenya
Espresso – Kenya

Co mě na tom všem mrzí je, že za pár let nebudou potřeba baristi, barmani, kuchaři, číšníci…. V této kavárně jsem se přesvědčil, že to spěje k automatizaci i v gastronomickém průmyslu.

Pražička kávy
Pražička kávy

Kavárnu s pražírnou uvnitř podniku vřele doporučuji navštívit i přes vyšší ceny.

Video z procesu pražení najdete na facebooku.

Napsat komentář