Dnes je 2.4. 2020 a celá ČR je v karanténě, kvůli viru s názvem „Korona virus“ Tento článek jsem chtěl začít psát zhruba před měsícem, ale bohužel na něj nebyl dostatek času, proto jsem se k tomu odhodlal dnes, kdy mám času až, až…

V úvodu tohoto článku bych chtěl říci, že nebudu zmiňovat názvy podniků o kterých se dnes dozvíte díky fotografiím. Jedná se o podniky, které patří do nižší kategorie, ale i podniky, které patří k těm nejlepším. Aby to nebylo celé negativní, tak zde budou i vtipné obrázky.

Každý z nás, kdo má rád kavárny, restaurace nebo jiné podniky, má v sobě určitý radar. Díky tomuto radaru dokáže každý z nás zmapovat v určité míře, co je špatně a co zase dobře. Záleží pouze na zkušenosti každého z nás, kolik toho dokážeme postřehnout.
Nechci v dnešním článku zacházet do úplných detailů, jako jsou například u vstupu čisté a naleštěné výlohy, ale chci se opravdu zaměřit na základní a podstatné věci.
A co je tedy podstatné?
- Chování personálu
- Vybavení podniku
- Čistota
Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása

Jako čtvrtým bodem je produkt, u kterého v některých případech záleží na zkušenostech. Zkušenosti mám například na mysli rozpoznání dobře připraveného sushi nebo například kvalitu vína.

První tři body jsou tedy bez produktu a v praxi to znamená, že vejdeme do podniku, rozhlédneme se, posadíme se a objednáme si. Setkal jsem se i s tím, že si dva lidi sednou a jeden se zvedne a dojde si na toaletu. Toaletu zmiňuji záměrně, protože se k ní dostaneme.

1. Chování personálu

První na co narazíte v podniku je personál. Personál musí VŽDY pozdravit. Samozřejmě záleží na jedné věci a to je kdy pozdravit hosta. Pokud budete mít malou kavárnu o dvaceti místech je vhodné pozdravit hosta hned při vstupu do podniku. Pokud se bavíme o větší restauraci je jasné, že na hosta nebudeme křičet, když od nás bude dvacet metrů, ale počkáme, až se usadí a poté ho pozdravíme.
No a to je vše…
A teď se zamyslete nad poslední návštěvou, kde Vás personál nepozdravil. Jak pak vypadal průběh celé návštěvy? Mně se to stalo a nebylo to moc příjemné. „Máte vybráno?“ Jídlo se donese na stůl…. Žádné prosím, dobrou chuť – PROSTĚ NIC „Třistapadesát.“ A pozdrav při odchodu? Žádný nebyl, ale to už nebylo podstatné, protože byl konec návštěvy.

2. Vybavení podniku
Co si představit pod pojmem vybavení podniku? Všechno, na co si člověk může fyzicky sáhnout. Možná by to šlo nazvat jiným názvem, ale já si řekl, že tento to vystihne nejlépe.
Ani nevím, jak začít…

Aby se to lépe četlo, dám to do jednoho příběhu a pak všichni jistě pochopí podstatu věci.
Byl jeden krásný letní večer a já si řekl, že navštívím nějaký podnik v centru Londýna. Z venku podniku byla naprasklá VÝLOHA. Chytnu MADLO dveří a to drží pouze na dvou šroubcích a tak mi téměř zůstalo v ruce. Otevřu dveře a v tom nějaký mladík ZAMETÁ KOBEREC. Bylo to velmi zajímavé, protože když se zametáním skončil, koberec byl stále od prachu a byl špinavý. Dle mého názoru by bylo lepší koberec každý den vysát.
Ptám se mladíka, zda si mohu dojít před objednáním na toaletu. U vstupu na toalety byla na schodu NAŠTÍPNUTÁ dlaždice a přišlo mi to trošičku nebezpečné.

Všechno nemůže být dokonalé a tak to dál neřeším. No když přišlo na utírání rukou, tak jsem byl trošku v šoku. DRŽÁK na papírovou roli nebyl připevněný na zdi, ale držákem bylo samotné umyvadlo. Ten papír byl celý mokrý a já si tak nemohl odtočit ani kousek papíru, abych si utřel ruce. No nic… „Jdu si dát kafe.“

Káva mi byla donesena zhruba po dvou minutách. NAŠTÍPNUTÝ PODŠÁLEK, který byl mimo jiné i ŠPINAVÝ. No a jak můžete vidět, tak hrneček na tom nebyl jinak.

A to mě u Gordona Ramsayho učili, že naštípnutý porcelán musí do koše. A tak jsem si říkal, že to tak budou dělat všude, ale zřejmě jsem se zmýlil. „Můžu poprosit o trošku vody na zapití kávy?“ „FUUUUUJ, TO JE SMRAD.“ Sklenička strašně smrděla. Ale jak je to možné? Špinavá MYČKA nebo SMRADLAVÉ UTĚRKY ? „Tak už vím, kde je zakopaný pes.“

Myčka tam nebyla, ale byly tam utěrky na kávovaru, které byly strašně špinavé. Nikdo není dokonalý, a proto jsem si tedy dal pivo, abych si spravil chuť.

Z jednoho piva byla návštěva v nemocnici. Pivní sklenice byla NAŠTÍPNUTÁ, jelikož jsem nedával pozor, tak jsem se pořezal a jel do nemocnice.
Zmínil jsem v tomto příběhu nemocnici, která díky bohu byla vymyšlená a nic se mi nestalo, protože jsem byl pozorný. Zbytek příběhu je skutečný.
A na co dalšího se zaměřovat, abychom poznali špatný podnik?
Samozřejmě na čistotu v podniku, která v některých případech úzce souvisí s vybavením podniku.

3. Čistota podniku
Jako příklad si můžeme představit toalety. Ty můžou být samozřejmě v některých případech velmi nechutné. Naproti tomu máme poškozené vybavení toalet, které by mělo být funkční a bezpečné. Zkrátka a dobře, toalety by měly být čisté a měly by mít adekvátní vybavení, které souvisí s používáním toalet.

Zde je malý výčet toho, jak poznat podnik, který má špatnou čistotu a vybavení podniku
- Zda jsou čisté toalety, doplněné mýdlo, dostatek papírových utěrek, funkční vysoušeč na ruce a v neposlední řadě uzamykatelná kabinka
- Starý, rozpadající se a velmi špinavý koberec u vstupu do restaurace
- Uschlé květiny
- Utěrky na kávovaru
- Velmi špinavá podlaha
- Špinavé skleničky, příbory, lžičky…
- Pracovní oděv u obsluhy není čistý
- Prach na lahvích, které jsou umístěné na baru
- Pavučiny
- Špinavé zdi
- Špinavé ubrusy
4. A co se týče samotného produktu…
Tak u toho můžu říct pouze jediné. Buď Vám to chutná nebo ne. Každý z nás má jiné chuťové pohárky, proto je důležité si uvědomit, že vždy záleží na Vaší chuti.

Nicméně pokud si objednáme například steak, který si budeme přát krvavý nebo na úpravu medium a my ho ve finále dostaneme propečený, tak zde je čas na reklamaci steaku.

U dalších jídel, jako jsou omáčky apod je důležité vědět, jak to má správně chutnat. Je to podobné, jako například u vína. Pokud máte dlouholeté zkušenosti s vínem a ve vínu se vyznáte, tak zcela jistě poznáte víno, které nebude pitelné.

Takže:
- Pokud si dáte koprovou omáčku, která bude bez kopru, tak jí reklamujte
- Pokud si objednáte polosladké, sladké víno a bude kyselé, tak ho reklamujte
Asi si říkáte, že tyto dva příklady jsou extrém.
No…
Řeknu Vám, že nejsou. Opravdu se to stalo.
A jaké z dnešního článku plyne ponaučení?
Pokud se Vám nezdá kvalita / vzhled jídla nebo pití, tak to reklamujte, protože na to máte právo.
Jestli máte pochybnosti o čistotě / špatném vybavení podniku, tak si v něm raději neobjednávejte. Zcela a jistě nedostanete dobře najíst ani napít. Proč to říkám? Pokud majitel podniku nezná základní hygienické návyky, tak ten svůj podnik vede špatně a to se pak odráží jak na záchodech, tak v samotném interiéru podniku, ale dokonce i v kuchyni a za barem.