
Před pár lety, když jsem studoval obor marketing a management ve službách, jsem se naučil hodně teorie, jak již bývá na vysokých školách zvykem. Bohužel dnešní české školství nenaučí nikoho žádnou praxi. Ano v některých oborech je praxe povinná, jako jsou například obory ve zdravotnictví. V těch ostatních oborech Vám nezbývá nic jiného, než teorii implementovat v reálném životě. Někdy se jednalo o filosofii, takže se člověk musel hluboce zamýšlet nad tím, co učitel zrovna vyprávěl.
Jednou pronesl zajímavou větu. Už si přesně nepamatuji jak to znělo, ale říkal něco o tom, jak motivovat zaměstnance, aby práci dělali rádi. Pokud se nad tímto člověk zamyslí, tak ho jistě napadnou další způsoby, jak motivovat zaměstnance. Peníze? Ty jsou až na posledním místě.

V roce 1943 definoval Abraham Harold Maslow hierarchii lidských potřeb.
Mnozí z Vás nejspíše neví, o čem je řeč. Abych byl upřímný, tak jsem si na to vzpomněl a musel jsem si to také vyhledat. Člověk je pár let ze školy a tyto věci zapomíná…
Co je ta Maslowova pyramida potřeb?
- fyziologické potřeby
- potřeba bezpečí, jistoty
- potřeba lásky, přijetí, sounáležitosti
- potřeba uznání, úcty
- potřeba seberealizace
Čtvrtý a pátý bod je pro nás důležitý

Stále se bavíme, že je člověk zaměstnaný někde v gastronomii. Ať už se jedná o kavárnu, restauraci nebo hotel.
Otázka k zamyšlení…. Myslíte si, že pokud přidáte zaměstnanci peníze, tak se zvýší jeho efektivita v práci? Roznese více piva? Připraví více káv? Uvaří více jídel? Uvaří je rychleji? Bude milejší na zákazníky/hosty?
Co myslíte?
Číšník, který pracuje v restauraci a každý den je stejný… Stále to samé dokola a zítra musím znovu do práce… Achjo… „Už mě to nebaví…“ Přijde majitel a přidá mu k měsíční výplatě tisíc korun. Číšník si v duchu řekne „Hm, dík no…“

Zvýší se efektivita práce??? ROZHODNĚ NE!!!
A co tedy ta pochvala, uznání, seberealizace nebo ty peníze?
Řeknu Vám dva příklady, které se opravdu ve skutečnosti staly.
Vypomáhal jsem u mého táty ve firmě. Firma se zabývá velkokapacitní kuchyní s následným rozvozem obědů. Jednoho dne jsme měli na jídelním lístku svíčkovou na smetaně. Jelikož jsem svíčkovou dělal tenkrát asi po čtvrté, tak jsem měl v hlavě ingredience, které do svíčkové patří. Já jako amatér – nejsem vyučený kuchař ani číšník, jsem tehdy vařil cirka 500 porcí svíčkové. Ano a povedla se. Pochválila mi jí sama hlavní kuchařka, ale co pro mě bylo hlavní, že mi pak doma táta řekl, že takovou svíčkovou dlouho nejedl. To byl ten impuls, kdy jsem si říkal, že jsem něco dokázal. Měl jsem z toho tehdy strašnou radost, že jsem dostal pochvalu od mého táty, kterého stále považuji za nejlepšího kuchaře.

Tehdy to bylo uznání od někoho, kdo ten obor dělá celý život a má hromadu zkušeností, které nasbíral během života.
Druhý příklad

Se odehrává z jedné kavárny, která se jmenuje Datel a sídlí v Českých Budějovicích. Objednal jsem si můj oblíbený Flat White. Tato kavárna je mimo jiné jedna z nejlepších ve městě. Slečna mi donesla můj nápoj ve kterém byl nakreslený tulipán. Jedná se o metodu latte art. Pro neznalé se jedná o metodu, kdy pomocí konvičky na mléko malujete do kávy. Slečně jsem řekl, že je ten tulipán nádherný. Ona se začervenala a řekla, že to vyřídí baristce, která mi Flat White připravila. Celou dobu jsem na slečnu baristku díval. Najednou vidím, že kolegyně jí říká o mé chvále o její připravené kávě. Také se usmála a bylo vidět, že má radost. A víte proč jsem to řekl? Samozřejmě, že to byla pravda, ale to nebyl ten hlavní důvod. Kolik lidí si myslíte, že to těmto slečnám/pánům baristům řekne? Pokud někoho pochválíte, hned má lepší náladu a určitě i lepší pracovní den.
A PTÁTE SE, JAKÁ MŮŽE BÝT TA NEJVĚTŠÍ POCHVALA ?
Co takhle recenze na internetu? Co to píše za kraviny??? Jaké recenze???

- Byli jsme na večeři a pochutnali jsme si, jídlo bylo v pořádku a připravené cocktaily byly famózní, obsluha byla příjemná.
X
- V restauraci u Ledního Medvěda jsme byli poprvé. Hned u vstupu se nás ujal číšník Mirek, který nás usadil ke stolu. Mirek byl velmi ochotný a příjemný. Nevěděli jsme si rady s výběrem z obsáhlého menu, a proto nám dobře poradil. Tato restaurace disponovala velkým barem, kde byli obratní barmani. Chtěli jsme si dát nějaký speciální cocktail. Mirek nám zavolal Věrku, která nám doporučila dva cocktaily. Nikdy jsem se s tím nesetkal, ale Věrka nám řekla příběh, který se úzce vázal na tyto dva cocktaily. Děkujeme i kuchařům, kteří nám připravili skvělé jídlo. „Ještě jednou děkujeme Věrce a Mirkovi, ale i ostatním zaměstnancům, za jejich vstřícný přístup.“
Tyto dva příběhy jsem si vymyslel, ale ve skutečnosti jsem na vlastní kůži zažil recenze, kdy v jedné recenzi byly vyjmenovány čtyři osoby. Jednalo se o velmi luxusní restauraci, kde se Vám každý představí (manažer, someliér, číšník…)
A teď už se blížíme pomalu ke zdárnému konci…
Příklad z restaurace u Ledního Medvěda je prospěšný jak pro společnost, tak pro zaměstnance. Tím mám na mysli, že z toho může profitovat jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel.
Super recenze – zlepšení hodnocení na různých webových stránkách, lepší umístění ve vyhledávání…
A teď k té motivaci zaměstnance z této recenze?

Pokud máte zaměstnavatele, který to chce dělat jinak, než ostatní, je tu možnost odměny za pozitivní recenzi se jmény obsluhy.
Možná si říkáte, že je to nesmysl, ale ve světě to funguje. V jedné společnosti, kde jsem pracoval byla odměna za tuto recenzi s Vaším jménem 50 liber, což je v přepočtu zhruba 1500,-

A pokud vidíte super pozitivní recenzi, kde je vidět Vaše jméno, tak si řeknete, že to asi děláte dobře a zcela jistě Vás ta práce nepřestane bavit, protože stále budete mít před sebou nové a nové výzvy.

Jako úplně poslední věc bych chtěl říct, že by zaměstnavatel měl dávat zaměstnancům nějaké benefity. Pokud ten zaměstnanec tu práci má rád, tím mám na mysli gastronomii, proč ho jednou za čas něčím neodvděčit. Tím mám na mysli například poukaz do nějaké lepší restaurace nebo například může zaměstnavatel zaplatit letenku někam do cizí země, kam se zaměstnanec může podívat a načerpat například novou inspiraci. Samozřejmě se bavíme o tom, že u Vás ten člověk pracuje minimálně půl roku, je na něj spolehnutí, nemarodí, je milý na hosty a dělá Vám hezké tržby. Tyto benefity můžou posloužit k tomu, že si zaměstnance ve firmě udržíte a bude tam šťastný. Mnoho firem na světě už tyto benefity nabízí, avšak na pohostinství se ještě nedostalo.